اداره امور رفاهی کارکنان از مباحث بنيادي مديريت منابع انساني سازمان هاي امروزي بوده که نقش پررنگ و تأثيرگذاري در شكل گيري انگيزه ها، پتانسيل و بهبود عملكرد يك سازمان ايفا مي كند. افزايش تسهيلات رفاهي از جمله ايجاد زمينه هاي گردشگري ،تفريحي ،ورزشي و رفاهي همواره باعث بالا رفتن انگيزش و بهره وري كاري خواهد بود.

دامنه تسهيلات رفاهي و خدمات، ارتباط تنگاتنگي با نوع نگرش سيستم مديريتي دانشگاه دارد كه دانشگاه مازندران با امكانات رفاهي نسبتاً ‌مناسبي از سالهاي گذشته تاكنون تلاش نموده با توسعه فعاليتها، امكانات و تسهيلات رفاهي خستگي امور جاري پرسنل را برطرف نمايد.

شرح وظايف اداره رفاه كاركنان دانشگاه:

-  برنامه ريزي و نظارت بر امور رفاهي و گردشگري كاركنان ،مهمانسراها ،خانه های سازمانی ... و همچنین نگهداري و توسعه دیگر امكانات مجموعه هاي تابعه.

-  برنامه ريزي و تلاش به منظور توسعه تسهيلات رفاهي كاركنان با هماهنگي مراجع زيربط و انعقاد قرارداد با مجموعه هاي فرهنگي ،ورزشي ،تفريحي و اقامتی با ارائه تخفيف مناسب جهت استفاده همكاران.

-  تهیه و توزیع بلیط مربوط به اماکن رفاهی به مانند استخر، سونا و جکوزی ،اتوبوس دریایی ،شهربازی ،سینما ، کارتینگ ، جیپ ،چهارچرخه ،ماشین برقی ،بیلیارد ،پینتبال ،رستوران ،سینما پنج و شش بعدی ،ربوگلر و ...

-  برنامه ريزي و نظارت بر انجام امور مربوط به تسهيلات بانكي همانند وام هاي خريدخودرو ،خريد لوازم منزل ،جعاله تعمیر مسکن ،خرید تجهیزات پژوهشی ،خرید مسکن و ... كه تاكنون بصورت مستمر پرداخت گرديده است.

-  برنامه ريزي و برگزاري سفرهاي زيارتي ،سياحتي و تورهاي يكروزه و چند روزه داخلی و خارجی به شهرهای کاشان ،قم ،قمصر ،همدان ،... و کشورهای چین ،هند ،اندونزی ،مالزی و  ...

-  تلاش به منظور استفاده فرزندان كاركنان از امكانات موجود دانشگاه برای دوره هاي کوتاه مدت ،تابستان و ...

 - ارتباط با ادارات رفاه سازمانها و سایر دانشگاهها جهت استفاده از امكانات رفاهي متقابل.

 - بيمه تكميلي درمان: برنامه ريزي منظم ،دقيق و مشاوره با كارشناسان مجرب بيمه جهت عقد قرارداد پس از استعلام با شركتهاي بيمه اي و نمايندگي ها با توجه به نياز همكاران و خانواده هاي آنان كه پاسخگوي نياز هاي عمده آنان باشد و رضايتمندي بيشتر اين عزيزان را با حداقل حق بيمه مناسب تحت پوشش قرار دهد.

-  ارائه تسهيلات بيمه شخص ثالث و بدنه خودرو با شركت بيمه در اقساط مختلف.

 - ارائه بيمه هاي متنوع ديگر همانند بيمه مسئوليت ، بيمه بي نام، بيمه آتش سوزي ، بیمه مسافران خارج از کشور و ...

 - بيمه عمر و حوادث: بررسي و عقد قرارداد بيمه عمر و حوادث تكميلي ، علاوه بر بيمه عمر اجباري مصوبه هيات وزيران که در صورت بروز حادثه یا فوت به افراد ذينفع پرسنل پرداخت می گردد.

 - بيمه عمر و سرمايه گذاري: بررسي و عقد قرارداد بيمه عمر و سرمايه گذاري كه مزاياي بيشتري نسبت به بيمه عمر و حادثه دارد. از جمله مزاياي اين بيمه مي توان به استفاده از آن در طول حيات و دریافت تسهيلات وام و مستمري نام برد.