چاپ        ارسال به دوست

در پی اتفاقات اخیر صادر شد:

بیانیه معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه مازندران

 

 

 

 

بسم الله الرحمن الرحیم

بیانیه معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه مازندران

   در پی نشر اخبار و گزارشاتی در خصوص درج مقاله ای در یکی از نشریات دانشجویی دانشگاه مازندران (نشریه بامداد) که منجر به طرح شائبه هایی گردید، معاونت فرهنگی و اجتماعی این دانشگاه در راستای رسالت روشنگری و شفاف سازی، بر خود لازم می داند تا توضیحاتی را در این خصوص ارایه نماید:

  در شماره دوم نشریه دانشجویی مستقل "بامداد" (دی ماه 1395) به صاحب امتیازی آقای امین کوزه گر کالجی دانشجوی این دانشگاه، مطلبی با عنوان "از ولایت فقیه ناظر نوفل لوشاتو تا ولایت فقیه مطلقه دوران تثبیت"، به قلم صاحب امتیاز نشریه منتشر گردید. پس از انتشار مطلب مذکور، به استناد ماده 36 "دستورالعمل اجرایی ضوابط ناظر بر فعالیت نشریات دانشگاهی"، معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه در جایگاه مدعی العموم، ضمن تنظیم و ارجاع شکایت از این نشریه به کمیته ناظر بر نشریات دانشگاهی دانشگاه مازندران، از توزیع نشریه جلوگیری نموده و خواستار تشکیل جلسه اضطراری این کمیته (با استناد به تبصره 3 از ماده 5 و نیز ماده 36 دستورالعمل مذکور)، جهت رسیدگی به شکایت از این نشریه گردید. جلسه اضطراری طی کمتر از 24 ساعت پس از کسب خبر، در تاریخ 12 دی ماه در دفتر معاون فرهنگی و اجتماعی با حضور کلیه اعضای کمیته (بر اساس ماده 4 دستورالعمل شامل نماینده دفتر نهاد رهبری در دانشگاه، یک حقوقدان، سه عضو هیات علمی دانشگاه، دو نفر از مدیران مسئول نشریات دانشجویی، و معاون و مدیر فرهنگی و اجتماعی) تشکیل گردید.

  در ابتدای جلسه، پس از طرح شکایت از نویسنده مقاله توسط معاون فرهنگی و اجتماعی به عنوان مدعی العموم، اعضای جلسه به طور مفصل محتوای مقاله را از باب این که آیا حاوی توهین و یا هتک حرمت به مقام ملکوتی بنیانگذار جمهوری اسلامی، حضرت امام خمینی (ره) می باشد یا خیر؟ مورد بحث و بررسی کارشناسی قرار دادند. سپس با توجه به ضرورت و اهمیت موضوع برای دانشگاه، و علیرغم ارایه مهلت یک هفته ای به مدیرمسئول نشریه متخلف برای پاسخگویی به کمیته ناظر (بر اساس ماده 42 دستورالعمل)، از متهم خواسته شد تا بلافاصله و درهمان روز با حضور در جلسه، در مورد محتوای مطلب منتشره، دفاعیات خود را به اعضای کمیته ارایه نماید. اعضای کمیته ناظر بر نشریات، پس از استماع نظرات کارشناسی کلیه اعضای جلسه و نیز دفاعیات متهم، با استناد به مواد 5، 36 و 40 دستورالعمل اجرایی ضوابط ناظر بر فعالیت نشریات دانشگاهی با حداکثر آراء، ایشان را مشمول عناوین مصرح در ماده 36 دستورالعمل نشریات دانشگاهی ندانستند و نامبرده را موظف نمودند تا در اولین فرصت، به نحوی ضمن ارایه توضیحات تکمیلی در مورد محتوای مقاله مذکور، به بدسلیقگی و اشتباه خود در تدوین این مقاله اعتراف نماید. همچنین رییس محترم دانشگاه با توجه به حکم این کمیته ، تا تعیین تکلیف نهایی در باره ی نشریه دستور توقف آن را صادر نمودند.

       شایسته ذکر است که تمامی مراحل طرح شکایت و رسیدگی به پرونده مذکور، به طور کاملا قانونی و شفاف و مستند به دستورالعمل ها و آئین نامه های مرتبط (از جمله قانون مطبوعات جمهوری اسلامی ایران) انجام شده است؛ چرا که دانشگاه مازندران به عنوان یک نهاد فرهنگ ساز و تاثیرگذار در جریانات فرهنگی و اجتماعی، خود را موظف به قانون گرایی، شفاف سازی، پاسخگویی و نیز حفاظت و حراست از دستاوردهای ارزشمند نظام مقدس جمهوری اسلامی دانسته و در این مسیر با هیچ گونه خدشه ای به مقدسات دینی و انقلابی مماشات و مدارا نخواهد کرد. در شرایط فعلی جهانی که دشمنان کینه توز خارجی در اطراف مرزهای کشور همراه با ایادی مزدور داخلی، از هیچ گونه تلاشی برای ایجاد اغتشاش و آشوب و ضربه زدن به نظام مقدس جمهوری اسلامی دریغ نمی کنند، مهمترین رسالت تمام نهادهای اجرایی کشور حفظ آرامش، تقویت روحیه همدلی، ارتقای سطح همکاری، و به ویژه پرهیز از هرگونه تنش زایی و شعله ور نمودن اختلافات داخلی می باشد و دانشگاه مازندران ضمن تلاش بی دریغ برای تحقق این رسالت، انتظار دارد که در این مسیر، از کمک ها و همدلی های تمامی مسئولین کشوری، استانی و شهرستانی بهره مند گردد.

 

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته- معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه مازندران


٢١:٠٩ - يکشنبه ١٩ دی ١٣٩٥    /    شماره : ١١٨٨٣    /    تعداد نمایش : ١٨٩٦